Tavaliselt arvestatakse ühe külalise kohta gramme, liitreid. Aga mitu (senti)meetrit kulub ühe külalise kohta peosaalis?
Mööbli paigutamisel peo toimumispaigas tuleb arvestada päris mitmete aspektidega. Kõige lihtsam oleks juba peopaika valides mõõdulint kaasa võtta ning paluda endale ka saaliplaan. Hea oleks üles märkida akende, uste, sammaste asetus ruumis. Samuti, kas saalis on muid statsionaarseid elemente, mida ei ole võimalik saalist ära viia (suured taimed, kaminad, rasked mööbliesemed, lava).
Külaliste arv määrab, kui palju toole ja laudu tuleb saali paigutada.
Järgmisena tuleks kaaluda külalistele mugavuse loomise vajalikkust:
-
Kas kõik külalised peaksid saama mugavalt jälgida kõike, mis saalis toimub?
-
Kas kõik peaksid nägema aukülalisi?
-
Kas tegemist on iseteenindusega või tuuakse söögid-joogid lauda? Teenindusviisist oleneb see, kui palju oleks hea jätta ruumi laudade vahele.
-
Kas saali tulevad söögi-joogi serveerimiseks lauad?
-
Kui palju ruumi vajatakse tantsimiseks, aktiivseks tegevuseks?
-
Kas kõik peaksid nägema tantsuplatsil toimuvat?
-
Kas on plaanis kasutada muusikuid? Kuhu on planeeritud nende esinemispaik? Kas nad peaksid olema kõigile külalistele nähtaval?
-
Kas on plaanis kasutada heli- ja valgustehnikat? Kas tehnika asub statiividel või põrandal?
- Hea oleks läbi mõelda, kuidas planeerida külaliste (juhul kui kasutate teenindajaid, ka nende) liikumisteed juba saali uksest sisenemisest alates.
Laua ümber peaks jääma vaba ruumi laua servast alates:
-
Täis- või osalise teeninduse (teenindavad kelnerid) korral 90 cm (millest ca 60 cm arvestatakse laua servast istme seljatoeni);
- Iseteeninduse (buffet ehk Rootsi laud) puhul 105 cm (millest ca 60 cm arvestatakse laua servast istme seljatoeni).
Milliseid laudu valida? Kas ümmargusi laudu või kandilistest laudadest koosnevat nõndanimetatud pikka lauda? Kõige olulisem on peokorraldaja enda soov, kuid arvestada tuleks ka ruumi kujuga. Ehk siis, kuidas õnnestub antud peoruumi kõige paremini kasutada.
Millises mõõdus on toolid, mis tulevad laua ümber? Toolide laius määrab ära selle, kui palju on vaja ruumi ühe inimese kohta laua ääres. Ühe inimese kohta tuleks arvestada minimaalselt 50 cm. Mida laiem on tool või mida suurem eelkate lauas, seda rohkem tuleks ühe külalise kohta ruumi arvestada.
Ümmarguse laua puhul on abiks laua läbimõõt. Laua suuruse valikuks tee järgmine tehe: (soovitud külaliste arv lauas * 50 cm) : 3,14= ... cm. Vastuseks tuleb ligikaudse laua läbimõõdu, mis oleks tarvis minimaalselt antud seltskonna paigutamiseks ühte ja samasse lauda. Näiteks kui tuleks ühte lauda istuma panna 13 külalist, siis selleks on tarvis vähemalt 200 cm läbimõõduga ümmargust lauda. Ümmargustes laudades istudes on mugavam end tegevuste-meelelahutuse jälgimiseks laua taga nihutada.
Pika laua korral kasuta järgmist valemit: (külaliste arv * 50 cm) :2= ..... cm. Tulemuseks on minimaalne laua pikkus, mida oleks tarvis soovitud külaliste paigutamiseks laua äärde. Näiteks 50 külalise korral, kui arvestada inimese kohta 50 cm, on laudu tarvis vähemalt 1250 sentimeetrit (kokku).
Edasi tuleks valida sobiv laua kuju (L-kujuline, U-kujuline, T-kujuline, E-kujuline, rivi, mitu rivi, ruut jne) ning kaaluda, kas ja kus inimesed istuvad üksteise vastas. Sageli kaetakse pealaud, kus istub näiteks pruutpaar, ühepoolselt. Teised lauad võib katta ühelt või mõlemalt poolt.
Milline tuleb lauakate? Ühe külalise eelkatte suurus on minimaalselt 50x35 cm, mida suurem on eelkate lauas, seda rohkem tuleb arvestada ruumi ühe külalise kohta:
-
Kas lauale on plaanitud mitme söögikäigu lauanõud eelkattena (mitu taldrikut, kahvlit-nuga, pokaali-klaasi inimese kohta on kohe alguses laual)?
-
Millises mõõdus on lauanõud (näiteks millise läbimõõduga on pearoa taldrik)?
- Kas lauas on kohttaldrik, alusmatt?
-
Kas lauale tuleb toidu-joogi serveerimisanumaid?
-
Kas lauale tuleb kaunistusi (vaase, küünlajalgu)?
Kõik eelnev määrab, kui palju ruumi arvestada inimese kohta. Näiteks ümmargusel laual jääb laua keskele üsna palju vaba ruumi, samas on kandilised lauad umbes 80 cm laiad (on kitsamaid, on laiemaid). Kui pearoa taldriku läbimõõt on 27 cm (on ka suuremaid, kuni 31 cm), taldrik asetatakse vähemalt 2 cm laua äärest, pokaalid-klaasid võtavad enda alla lisaks 5 cm taldriku servast, seega kulub selliste mõõtudega nõude puhul ühe inimese kohta ~34 cm laua laiusest. Kui asetada külalised kandilise laua (laiusega 80 cm) taha vastastikku istuma, jääb kahe inimese vahele ~12 cm. See on vaba ruum võimalikele lisanõudele (toidud, joogid, kaunistused laual).
Lõpuks on hea mõelda ka sellele, et toolide paigutusel mängib rolli lauajalgade asetus. Oleks hea, kui lauajalg ei jääks istumiskohale ette.
Kõige lihtsam reegel:
- Kui saali on plaanitud ainult istumislauad, arvesta külalise kohta 1 ruutmeeter.
- Kui saali on plaanitud lisaks istumislaudadele, ka lava, tantsuplats, toidu-joogiserveerimislauad, arvesta külalise kohta 2 ruutmeetrit.
Kõike eelnevat arvestades ongi hea alustada oma lauaplaani koostamist, kas siis spetsiaalset ruumipaigutusprogrammi kasutades või on abiks kõige tavalisem ruuduline leht.
Head (senti)meetrite välja arvutamist!